Jaki typ mieszanki trawnikowej wybrać?
Trawy należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych roślin, które są używane zarówno w celach rolniczych – dla przygotowania pasz do karmienia zwierząt, a niekiedy również prowadzenia wypasu – jak i czysto dekoracyjnych, a także w charakterze wzmocnienia podłoża nasypów, skarp i wałów ziemnych. We wszystkich tych przypadkach używane są jednak specjalnie wybrane nasiona, pochodzące od kilku różnych gatunków, dzięki czemu osiągane efekty są lepsze i trwalsze, a założony trawnik, teren zielony, łąka albo pastwisko są funkcjonalne oraz w większym stopniu spełniają swe zadanie. Liczba rodzajów używanych mieszanek traw jest ograniczona, choć ich różnorodność w obrębie każdej z grup okazuje się bardzo duża.
Dlaczego korzysta się z mieszanek traw?
Mieszanki traw pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów w poszczególnych obszarach zastosowania za sprawą odpowiedniego doboru roślin oraz ustalenia ich optymalnej proporcji. Taka różnorodność sprawia, że gatunki się wzajemnie uzupełniają, a jednocześnie spełniają założenia głównego kryterium, pod jakim je wybrano np. zawartości białka, sprężystości, wytrzymałości na deptanie czy radzenia sobie w trudniejszych warunkach glebowych. Ważne są też zwykle odporność na koszenie, wytrzymałość na brak wody oraz możliwość wzrostu przy małym nasłonecznieniu.
Rodzaje mieszanek traw
Mieszanki traw są tworzone przez dobór różnych zestawów roślin, w zależności od celu, do jakiego mają być przeznaczone. W przypadku zastosowań rolniczych korzysta się z mieszanek pastewnych, które dają najlepsze zbiory zielonek przeznaczonych na siano do karmienia bezpośrednio po pozyskaniu lub kiszonek tworzących pasze objętościowe. Część z nich jest przeznaczona do wysiewania łąk, na których pasą się zwierzęta utrzymywane w systemie otwartym. Tam, gdzie w grę wchodzi urządzenie trawnika dekoracyjnego, korzysta się z mieszanek gazonowych. Są one komponowane tak, by uzyskać rośliny o dobrej wytrzymałości i sprężystości, a także intensywnym kolorze oraz rosnące w sporym zagęszczeniu. W grupie tej znajdują się też mieszanki do dogęszczania trawnika. Kolejną możliwością są mieszanki drogowe, które mają rozbudowane systemy korzeniowe mogące pełnić funkcję wzmocnienia podłoża. Osobną kategorię stanowią mieszanki boiskowe, które są używane na stadionach piłkarskich oraz terenach rekreacyjno-sportowych. Dostępne są też mieszanki parkowe, uniwersalne i łąkowe.