Jakie cebulki kwiatowe sadzimy wiosną, a jakie jesienią?
Sadzenie kwiatów nie wydaje się skomplikowane, ale wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest dostosowanie pory wysiewu do konkretnego gatunku. Cebulki kwiatowe niektórych roślin sadzi się wiosną, a innych jesienią. Ważne jest to, by rzeczywiście stosować się do tych terminów. W przeciwnym razie rośliny posadzone w niewłaściwym czasie w wyniku niesprzyjających dla nich warunków atmosferycznych nie ukorzenią się lub przemarzną. O tym, które gatunki można wysiewać wiosną, a które jesienią, piszemy w dalszej części artykułu.
Lista cebulek kwiatowych wysadzanych wiosną
Cebulki kwiatowe przeznaczone do nasadzeń wiosennych obejmują gatunki kwiatów, które zakwitają w sezonie letnim lub jesiennym. Zazwyczaj są to rośliny, które źle znoszą chłód i nie są przystosowane do przetrwania zimy. W związku z tym, by mogły rosnąć i rozkwitać w najcieplejszych miesiącach sadzi się je od przełomu marca i kwietnia aż do połowy maja. Wśród gatunków, które cieszą się największą popularnością w polskich ogrodach, wymienia się:
- begonie,
- mieczyki,
- canny,
- dalie,
- lilie,
- jaskry.
Mniej znane, ale również przystosowane do wysiewu na wiosnę są też oferowane przez nas w Warszawie nasiona kwiatów takich jak np. calie, frezje, eukomisy czy tygrysówki pawie.
Przegląd gatunków kwiatów przystosowanych do nasadzeń jesiennych
Jesienią sadzi się cebulki kwiatowe gatunków kwitnących wiosną na długo przed tym, zanim inne rośliny rozpoczną ten proces. Mowa przede wszystkim o kwiatach, które są w stanie przezimować. Zalicza się do nich m.in. gatunki powszechnie uznawane za zwiastuny wiosny. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić krokusy. Poza nimi do nasadzeń jesiennych przystosowane są też: tulipany, narcyze, hiacynty, zawilce, czosnki, ziemowity oraz fritilarie.