Jakie zastosowanie znajduje keramzyt?
Keramzyt jest lekkim, obojętnym chemicznie kruszywem, które powszechnie wykorzystywane jest w budownictwie i ogrodnictwie. W branży budowlanej służy jako materiał do produkcji betonu czy pustaków, a także do wykonywania izolacji cieplnej. Tak samo wszechstronny jest w ogrodnictwie. Te odporne na działanie pleśni i grzybów porowate kuleczki są niezastąpione w hodowli roślin zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie.
Keramzyt a uprawa roślin
Ze względu na swoje uniwersalne właściwości, keramzyt można znaleźć w każdej hurtowni ogrodniczej. Nie wchodzi on w reakcję z żadnymi substancjami ani nie zmienia pH gleby, dlatego sprawdza się i w środowisku kwasowym, i w zasadowym. Keramzyt nie kumuluje zasolenia ani nie ulega mikrobiologicznemu rozkładowi, dlatego można go używać wielokrotnie. Jest także mrozoodporny i kumuluje ciepło, przez co potrafi normować temperaturę podłoża. Trudno wyobrazić sobie bez niego pracę z roślinami, ponieważ wykorzystywany jest do:
- regulowania wilgoci – keramzyt wsypuje się do doniczki z otworami w dnie, umożliwia on bowiem odprowadzanie nadmiaru wody
- spulchniania gleby – umieszczony pod warstwą ziemi pozwala doprowadzić powietrze do systemu korzeniowego
- ściółkowania – keramzyt przykrywający wierzchnią warstwę ziemi zapobiega odparowywaniu wilgoci, a także chroni rośliny przed przegrzaniem lub przemarznięciem
- upraw hydroponicznych – gwarantuje wzrost korzeni i stabilizuje roślinę w uprawach, które nie wykorzystują ziemi
Warto dodać, że brązowy kolor keramzytu dobrze współgra z naturalnym otoczeniem roślin. W ogrodzie można go również zastosować jako podbudowę pod ścieżki, ponieważ – w odróżnieniu od żwiru – umożliwia sprawny drenaż wody. Dzięki swojej neutralności kruszywo nie oddziałuje negatywnie ani na rośliny, ani na glebę wokół nich.