Najskuteczniejsze środki grzybobójcze
Uprawa roślin wymaga nie tylko właściwego doprawienia gleby przez jej spulchnienie i dostarczenie potrzebnych nawozów oraz odpowiedniej ilości wody, ale także skutecznego zabezpieczenia ich przed najczęściej występującymi zagrożeniami – przede wszystkim zachwaszczeniem, inwazjami szkodników, chorobami i pojawieniem się grzybów. W większości przypadków nie obejdzie się więc bez użycia prawidłowo dopasowanych insektycydów, herbicydów i fungicydów. Przekonajmy się, jakie środki grzybobójcze warto wykorzystywać oraz sprawdźmy, jakie są ich rodzaje i zasady działania.
Jak mogą działać środki grzybobójcze?
Użycie środków ochrony roślin pozwala na zabezpieczenie roślin przed działaniem czynników zewnętrznych, używane preparaty powinny być jednak dopasowane do rodzaju występującego problemu, a także bezpieczne dla środowiska naturalnego, w tym zwłaszcza dla pszczół i ludzi. Nie można zapominać o konieczności przestrzegania zasad ich użycia – zarówno jeżeli chodzi o panujące warunki, jak i środki bezpieczeństwa. W przypadku fungicydów preparaty są najczęściej podawane zapobiegawczo, zanim grzyby pojawią się na roślinach, mogą jednak być także użyte leczniczo. Działanie takich środków może być różnorakie – nierzadko jest to uniemożliwienie syntetyzowania białek przez komórki grzyba, a także pozbawianie ich dostępu do tlenu. W grę wchodzi też blokada podziału komórek grzybów czy działanie na ściany komórkowe. Ze względu na sposób działania można mówić o fungicydach kontaktowych, oddziałujących na powierzchni rośliny w kontakcie z komórkami grzyba, fungicydach układowych, oddziałujących wgłębnie przez wnikanie do chronionej rośliny, a także fungicydów ochronnych, które koncentrują się na liściach i zewnętrznych częściach roślin, przeciwdziałając pojawieniu się grzyba. Istnieją także fungicydy miejscowe oddziałujące wyłącznie na komórki rośliny.
Co jest najważniejsze przy doborze środków grzybobójczych?
Fungicydy muszą być dobrane do rodzaju grzybów, które stanowią zagrożenie dla roślin. Ważne będzie dopasowanie czasu użycia i właściwej ilości, ponieważ przekroczenie dopuszczalnego stężenia może okazać się niebezpieczne. Znaczenie ma także wykonanie zabiegu zgodnie ze wskazaniami producenta preparatu oraz korzystanie ze sprawnego opryskiwacza.