W zasadzie są trzy główne przyczyny ekspansji mchu na trawniku:

  • zbyt kwaśna gleba
  • zbita gleba
  • zacienione stanowisko

Jeśli mech rośnie na słonecznym stanowisku to przede wszystkim proponuję wygrabic to co się da – usunie to częśc odpowiedzialną za fotosyntezę, a tym samym zmniejszy ekspansję.
Następnie sprawdź pH gleby – jeśli jest ono niższe niż 5,5, to powinieneś wykonac odpowiednie zabiegi zwiększające pH (wapnowanie wpnem ogrodniczym, posypanie dolomitem) – nie tylko pogorszysz warunki dla rozwoju mchu, ale i polepszysz je dla rozwoju trawy.


Po zbadaniu pH kolejnym krokiem będzie użycie aeratora. Można do tego celu użyć specjalnej nakładki na buty (areator sandałowy) – można je stosowac podczas koszenia. Nie należą do najwygodniejszych, jednak zdecydowanie oszczędzają czas. Napowietrzenie gleby i rozluźnienie jej struktury ułatwi trawie rozwój systemu korzeniowego = wzmocni ją. A skoro już mowa o wzmacnianiu trawy, warto ją w tym momencie nawieźc (o ile zabieg ten nie miał w najbliższej przeszłości miejsca) należy używać nawozy z większą ilością żelaza (anty mech itp).


Preparaty chemiczne wprawdzie są skuteczne w zwalczaniu mchu, jednak jeżeli na trawniku utrzymywane (czytaj – nie usunięte) będą wyżej opisane przyczyny, to możesz byc pewien, że mech powróci. Ogólnie chemię polecam jedynie do walki z mchem na murach.